Bělorusko – Tůra na Braslavská jezera

Národní park Braslavská jezera se rozkládá kolem města Braslav poblíž hranic s Litvou a Lotyšskem. Území parku je protáhnuto severovýchodním směrem. Délka činí 55 km, šířka kolísá mezi 8 až 29 km. Celková rozloha parku je 69, 1 tis. ha.

Nejkrásnější jsou borovicové lesy Braslavské vrchoviny. Typičtí lesní obyvatelé jsou los, divočák, srna, veverka, zajíc, liška, mýval, vlk, lesní kuna, vydra, norek. Ze vzácných druhů se vyskytují jezevec, rys, medvěd, kteří jsou zapsaní do Červené knihy Běloruska. V parku je zaznamenán výskyt asi 200 druhů ptáků. Mezi vodní opeřené se vyznačuje labuť velká. Tento krásný pták byl ještě před nedávnem prakticky vytlačen člověkem. Dnes ale obydlel Braslavská jezera. Ze vzácných druhů se vyskytuje černý čáp, šedý jeřáb, bíla koroptev, jespák obecní, puštík bělavý, racek stříbřitý. Jezera Břeslavská jsou bohatá na různou rybu. Nejčastěji se vyskytuje štika, cein, koruška evropská, lin, sih malý. Zejména se cení úhoř.

Jedinečnost této krajiny spočívá v existenci nejčistších jezer lemovaných malebnými kopci, pokrytých borovicovými lesy. Severozápadně od Běloruského pojezeří se rozkládá jeden z nejkrásnějších jezerních systémů – Braslavská jezera, jehož název poskytlo město Braslav, nacházející se uprostřed skupiny jezer. Krásu a estetickou hodnotu krajině přidává bizarní krajky z více než 30 jezer, propojených navzájem, a také malebné kopce, pokryté lesem které rozdělují jezera jedné od druhého.