Jekaterinburg
(1,4 mil obyvatel, 1818 km vzdálenost od Moskvy, v r. 1924 – 1991 Sverlovsk) byl založen r. 1723 jako základna pro využívání uralského nerostného bohatství. Leží na křižovatce, kde se stýká evropský a asijský kontinent.
17. 7. 1918 zde byla zavražděna na Leninův rozkaz celá carská rodina, přičemž vraždu organizoval bolševický předák Jakov Sverlov. Českoslovenští legionáři nestihli jí zachránit. Dobyli město o 10 dní později. Na místě Ipatjevova doma, kde popravily posledního ruského cara Mikuláše II., jeho choť Alexandru a jejich pět dětí, postaven monumentální Chrám na krvi.
Ve městě je mnoho starých dřevěných domů. Může zde najít muzeum vojenské historie, historické náměstí se starými budovami, oddělení přírody místního muzea s uralskými minerály, muzeum historie architektury města a uralské průmyslové technologie, sousedním parkem Geologická alej s ukázkami uralských nerostů a zajímavým muzeem výtvarných umění. Regionální historické muzeum má i zajmavé exponáty o vrazích Romanovců, starověrců a starém Jekaterinburgu. Uralské geologické muzeum uchovává i kolekci meteoritů. U největší univerzity ruského východu – Uralské technické univerzity je Dendrologičeský park – Vystavka .
Českoslovenští legionáři spravovali ruský Jekaterinburg v letech 1918 až 1919. Zřídili zde sídlo česko – slovenské vlády v Rusku. Na Michajlovském hřbitově je pochováno bezmála 400 československých legionářů- V roce 2008 jim byl odhalen pomník.