(600 tis. obyvatel, vzdálenost od Moskvy 5191 km)

na řece Angara byl založen r. 1651 jako kozácká pevnost, která měla ovládat okolní Burjaty. V r. 1700 se stal základnou pro expedici kupce Grigorij Šelechova na daleký sever a východ a přes Beringovou úžinu na Aljašku a do Kalifornie. V 18. a 19. stol. byl významným střediskem obchodu s Čínou a Mongolskem. V 2. pol. 19. stol. se stal střediskem těžby zlata. Při požárů r 1879 vyhořeli téměř celé město. Po r. 1825 sem byli vykázaní mnozí děkabristé, v několika zachovaných domech po nich byla zřízena muzea (např.: Trubeckého, Volchonského).

Ve městě je taky Regionální muzeum ve viktoriánské budově s burjatskými či evenskými artefakty, exponáty historie města, obelisk před muzeem na počest 10. Výročí otevření Transsibiřské magistrály s tvary dobyvatele Sibiře Jermaka, gubernátorů Muravjova – Amurského a Sperenského a kosmonauta Gagarina, kostel sv. Spasitele z r. 1706 s částí sbírek Regionálního muzea, kostel Zjevení pána z r. 1723 s muzeem ruských ikon, Umělecké muzeum se sibiřským uměním, ikonami, ruskými plátny, čínským porcelánem, říční terminál Raketa s muzeem Bajkaslké plavby, čtvrtě dřevěných domů, Bílý dům z r. 1804 – sídlo generálního gubernátora východní Sibiře, gotický katolický kostel z r. 1881 – dnes koncertní hala, Trojiční kostel – dnes planetárium, barokní kostel Zdvižení sv. Kříže z r. 1758, Znamenský klášter s kostelem z r. 1763, na hřbitově hrob Grigoria Šelechová nebo kněžny Trubecké.

 

 

 

Vedle katedrály je první a jediný pomník admirálu Kolčakovi. V km 5300 – 5500 (vzdálenost od Moskvy) prochází transsibiřská magistrála podél pobřeží jižního cípu Bajkalu a je to její nejkrásnější úsek. Na 47. km cestní komunikace z Jirkutsku do přístavu Bajkal. Na západním břehu jižní částí bajkalského jezera stojí skanzen dřevěné architektury se sbírkou sibiřských staveb 17. – 19. stol., hodinovou věží z 15. stol. V obci Bolšaja rečka jsou norkové farmy. U vyústění Angary z jezera na jihozápadním pobřeží stojí obec Listvjanka, ze které je možné podniknout plavby po jezeře. V malebné čtvrti Kristovka se v malém kostele sv. Mikuláše prodávají ikony. 3 km jižně od Kristovky po pobřežní promenádě je možné se dostat k bajkalskému limnologickémů institutu, zaměřenému na výskům jezera, s Bajkalským ekologickým muzeem (ukázky vzácných vodných druhů z jezera, mapy, diagramy, modely, atd.).

 

V r. 1918 na jezeře Bajkal čs. legionáři svedli námořní bitvu s bolševiky, poslaly ke dnu celou bajkalskou flotilu. Během r. 1919 Jirkutsk byl obsazen legionáři. Na Glazkovském hřbitově se planuje obnova pomníku padlých čs. legionářů se sochou, která symbolizuje Čechy.

V r. 1920 v Jirkutsku působil spisovatel Jaroslav Hašek jako člen městského sovětu a redaktor časopisů. Jedním z nich byl taky časopis v burjatštině, takže pro sibiřské Burjaty je Hašek jedním z „otců národů“, protože pro ně vymyslel abecedu (upravenou cyrilici). Prožíval s manželkou Alexandrou v domě číslo 4 v ul. Rossijskaja.

V Jirkutsku je ul. Jaroslava Haška a památní deska na jeho počest.