Kazaň
(1,1 mil. obyvatel)
Založena v 13. stol, je jedno z nejstarších tatarských měst v Rusku. Leží v oblasti, kde Volha prudce mění směr z Východního na Jižní. V 15. – 16. stol. Byla hlavním městem Kazaňského chanátu. Do Moskevského státu byla začleněná r. 1552. Dnes je hlavním městem autonomní republiky Tatarstan. Kazaň je průmyslovým a vysokoškolským střediskem.
Je zde Kreml z 16. – 18. stol. s chrámem Nanebevzetí Panny Marie z r. 1562, projektovaný Postníkem, který navrhl i chrám Vasila Blaženého v Moskvě
Je zde Kreml z 16. – 18. stol.
57 m vysoká věž Siujumbeki ze 17. – 18. stol.
· Pozoruhodný palác bývalého kazaňského gubernátora z r. 1848
Regionální muzeum s exponáty tatarského lidového umění
Muzeum historie Tatarstanu
Chrám sv. Petra a Pavla s dvojící barevných věží
Několik mešit z 18. stol.
Asi 20 km západně od Kazaně v obci Raifa se nachází Raifský klášter Bohorodičky, vysvěcený r. 1665, restaurovaný po poškozených ze sovětské éry.
Asi 30 km přitéká do Volhy řeka Kama .
V roce 1918 jednotky československého armádního sboru v Rusku, které původně nastoupily již cestu po transsibiřské magistrály se vrátili zpět k Volze a 7. srpna obsadily Kazaň, která byla jedním z center moci bolševiků v Povolžské oblasti. Byli osvobozeni československé zajatce a byl získán známý ruský státní poklad (zhruba 500 tun zlata), který byl přepraven z Petrohradu a uložen v kazaňské pobočce státní banky . 10. září Kazaň opustily. Byli vyčleněny československé jednotky na ochranu vlaku se státním pokladem. Vagony cestovaly do Čeljabinska, pak do Omska, kde se moci ujal admirál Kolčak, který získal do své zprávy i zlatý poklad.