Moskva je hlavním městem Ruska o rozloze 1 085 km² s 10 504 718 žijícími obyvateli. Je jedním z největších měst v Evropě. Je hospodářským, politickým a hlavně kulturním centrem země s asi 60 univerzitami a nespočet vysokými školami, s množstvím muzeí, galerií, divadel a kostelů. Sídlí zde všechna nejvýznamnější ministerstva i ty méně významná, státní úřady a firmy. Je také sídlem patriarchy ruské církve.

 

Moskva má jako jeden z největších na světě rozsáhlí dopravní systém. Kříží se zde mnoho silničních, železničních, vodních a leteckých tras.

Systém MHD je též jedním z největších a nejvytíženějších dopravních prostředků. Tvoří jej metro, které je jedno z největších a nejstarších podzemek na světě s krásnými vestibuly, tramvaje, trolejbusy, autobusová síť a jedna dráha monorailu.

 

Nejznámější je historické centrum stovky let staré, v jehož středu se rozkládá trojúhelníkový Kreml spolu s Rudým náměstím, který je dnes považován za kulturní dědictví UNESCO.

 

Kultura a pamětihodnosti:

 

Kreml (představuje soubor nejrůznějších architektonických forem)

chrám Nanebevzetí Panny Marie

chrám Zvěstování

 

chrám sv. Archanděla Michaela

Velký kremelský palác

Rudé náměstí (je ze tří stran charakterizováno – chrámem Vasilia Blaženého, mauzoleem

V. I. Lenina a obchodním domem GUM -> zařazen do 10 nejluxusnějších obchodních domů světa)

 

 

Tverská třída

Starý a Nový Arbat (Starý Arbat – proslulý bleší trh, Nový Arbat – najdeme zde restaurace ve, kterých se připravují speciality ze všech oblastí Ruska)

Bolšoj těatr (světové proslulé divadlo)

Car kolokol (zvon vážící až 160 tun)

Ostankino (televizní vysílač)