Petrohrad (Sankt-Peterburg, dříve Leningrad a Petrohrad, hovor. Pitěr) je druhé největší město Ruska s počtem obyvatel 5 mil. Leží při ústí řeky Něvy do Finského zálivu Baltského moře, je důležitý přístav. Petrohrad – Benátky severu, byl založen r.1703 carem Petrem I. Velikým, v letech 1712-1917 byl hl. městem Ruské říše. 7.listopadu 1917 zde začala výstřelem z křížníku Aurora Velká říjnová socialistická revoluce. Historické jádro města je zařazeno do seznamu UNESCO.

Historické památky Petrohradu:

Petropavlovská pevnost na Zaječím ostrově s katedrálou Petra a Pavla, ve které jsou umistěny hrobky ruských carů byla první stavbou Petrohradu. Základný kamen položil car Petr I. V současnosti je místem odpočinku obyvatel.

Palác Admirality s pozlaceným vrcholem 72 metrů vysoké věže, který dříve sloužil, jako maják dominuje městu.

Zimní palác – barokní stavba od architekta Rastrelliho s překrásnými zlatem zdobenými interiéry a galerie Ermitáž, ve které se nachází 3 mil. Uměleckých děl jsou skvosty Petrohradu.

Katedrála sv. Izáka se zlatou kupolí je jedna z největších na světě.

Jantarová komnata v Kateřinském paláci je nejznámější památka Petrohradu, jejichž zdi jsou vykládány pravým jantarem a čistým zlatem.

Kazaňská katedrála je považována za repliku baziliky sv.Petra v Římě.

Jezdecká socha Petra I. Velikého. Povídka A.S.Puškina “Měděný jezdec“ dostala svůj název podle jezdecké sochy cara Petra I., která stojí na 5 metrů vysokém podstavci na náměstí Děkabristů.

Náměstí Dekabristů, dříve Senátní, dostalo svůj název podle povstání mladých šlechticů a důstojníků v r. 1825 proti teroru samoděržaví. Povstání bylo krutě potlačeno. Jeho účastníky byli bud´ popravení nebo poslání do vyhnanství na Sibiř.

Petrodvorec – barokní areál s reprezentačním palácem a zahradami s vodními efekty a kaskády je architektonickým klenotem (Versailles Ruska).

 

 

Carskoje selo (nyní město Puškin) dříve letohrádek carské rodiny, pak carská rezidence s rozsáhlou zahradou v německo-holandském slohu.

Petrohrad – místo bílých nocí.

Bílé noci v červnu a červenci je zvláštní přírodní jev, jedna z největších atrakcí pro turisty. Místní zvláštností Petrohradu jsou také zvedací mosty přes řeku Něvu. Za bílých nocí vyplouvá po vodě nespočet parníků s turisty. Ulice a především Něvský prospekt je plný lidí, kteří prožívají romantiku bílých nocí.